Sling CTA Express 2,0 m är en lätt och slitstark förankringsslinga i polyester, utvecklad för att skapa tillfälliga förankringspunkter vid professionellt arbete på höjd. Med en längd på 2 meter och en brottstyrka på 25 kN erbjuder den flexibilitet och hög hållfasthet.
- 2 meters längd för flexibel förankring runt lämpliga konstruktioner
- Brottstyrka på 25 kN för hög hållfasthet
- 20 mm brett polyesterband med slitstark konstruktion
- Låg vikt på endast 230 gram för enkel transport och hantering
- EN 795 klass B och EN 354 enligt leverantörens uppgifter
Sling CTA Express för arbete på höjd
Sling CTA Express 2,0 m är ett praktiskt förbindningselement för yrkesanvändare inom bygg, industri, ställningsmontage och underhåll.
Slingan används för att skapa en tillfällig förankringspunkt runt en lämplig bärande konstruktion, där kompatibel fallskyddsutrustning kan anslutas.
Längden på 2 meter ger god flexibilitet vid förankring runt större konstruktioner eller där en längre slinga behövs.
Polyesterband med hög brottstyrka
Slingan är tillverkad av 20 mm brett polyesterband och har en angiven brottstyrka på 25 kN.
Den slitstarka konstruktionen kombineras med en låg vikt på endast 230 gram, vilket gör slingan enkel att transportera och hantera mellan olika arbetsplatser.
Flexibel förankring enligt EN 795 klass B
Förankringsslingan kan användas i olika förankringskonfigurationer, förutsatt att de är godkända av tillverkaren.
Produkten anges uppfylla EN 795 klass B och EN 354.
Kontrollera alltid konstruktionens bärförmåga, förankringsmetod och kompatibilitet med fallskyddssystemet. Skydda slingan mot skarpa kanter och nötning enligt tillverkarens anvisningar.