Fristående takförankring med motvikt är en stabil och flexibel förankringslösning för fallskydd vid arbete på tak. Med 10 motvikter och två roterande förankringsringar är den utformad för användning av upp till två personer på tak med en maximal lutning på 5°.
- Godkänd för två användare vid arbete på tak
- 10 motvikter på 25 kg för en stabil konstruktion
- Två roterande förankringsringar för flexibel användning
- Anpassad för taklutningar upp till 5°
- EN 795 Typ E och TS 16415 för förankringsutrustning
Stabil takförankring med motvikter
Den fristående takförankringen består av en basdel och 10 separata motvikter som tillsammans ger en totalvikt på 270 kg. Konstruktionen fungerar som en dödviktsförankring och är avsedd för fallskyddsarbete på tak med låg lutning.
Flexibel förankring för två användare
Basdelen är utrustad med två roterande förankringsringar som ger flexibilitet vid anslutning av fallskyddsutrustning. Förankringspunkten är godkänd för två användare och passar för professionella takarbeten där en tillfällig förankringslösning behövs.
Praktisk transport och säker användning
Med en diameter på 1,5 meter och möjlighet att transporteras på en pall är förankringen praktisk att hantera mellan olika arbetsplatser.
Produkten uppfyller EN 795 Typ E och TS 16415. Vid användning ska takets lutning, underlag och monteringsförutsättningar alltid kontrolleras enligt produktens anvisningar.