Höj- och sänkbar rullställning 4,70–7,20 m (S007XLNPR) – plattformshöjd 2,70–5,20 m
- Arbetshöjd: 4,70–7,20 m
- Plattformshöjd: 2,70–5,20 m
- Endast en montering – höjdjustering utan ombyggnad
- TeleSafe XLN-Premium höj- och sänkbart system
- 28 cm höjdintervaller via rep- och remskivesystem
- Robust aluminiumram med stålstödben
- Invändig plattformsöppning & 110 cm räcken
- EN 1004-1:2020 & EN 1004-2:2021 certifierad
Rullställning för arbete på hög höjd
Den höj- och sänkbara rullställningen 4,70–7,20 m är utvecklad för installationer, fasadarbeten, eldragning och andra moment som kräver säker tillgång till höga arbetsnivåer. Med plattformshöjd 2,70–5,20 m och arbetshöjd upp till 7,20 m ger modellen en stabil och flexibel arbetsyta i höjd där traditionella rullställningar ofta blir tidskrävande att hantera.
Höj och sänk utan att bygga om ställningen
TeleSafe XLN-Premium-systemet innebär att ställningen monteras komplett en gång.
Därefter justeras hela plattformen genom att två personer drar i repen på konstruktionens kortsida, där rep- och remskivesystemet höjer eller sänker ställningen jämnt och kontrollerat.
Detta är ett enormt lyft i effektivitet jämfört med vanliga rullställningar som kräver ombyggnad för varje höjdändring.
Förstärkt premiumkonstruktion
S007XLNPR är byggd av:
- en tvådelad aluminiumram
- förstärkta horisontal- och diagonalstag
- stålarmerade stödben för extra sidstabilitet
Plattformen i 12 mm väderbeständig plywood har en invändig öppningslucka, vilket förbättrar både säkerhet och ergonomi. De 110 cm höga räckena ger trygghet även vid maxhöjd.
Stadig och mobil – för krävande arbetsmiljöer
Tack vare den höga belastningskapaciteten på 186 kg, de fyra låsbara hjulen och den kraftiga konstruktionen är modellen ett givet val för entreprenörer som arbetar högt och behöver en flexibel, flyttbar lösning.