Ett smidigt 15 x 4 m ställningspaket på trailer för jobb där utrustningen behöver följa med från adress till adress. Ställningstrailer med 60 m² Ramställning ALU kombinerar en lätt aluminiumställning med en specialanpassad Tysse-trailer. Ett praktiskt alternativ för målare, solcellsmontörer, snickare och andra som arbetar med villor och lägre fasader.
- 60 m² aluminiumramställning i formatet 15 x 4 m
- Plattformsnivå på ca 2-2,5 m
- Arbetshöjd på ca 4-4,5 m
- Specialbyggd Tysse-ställningstrailer
- Trailer med maxlast 1 070 kg
- Kompatibel med Layher, Assco, Allfix och Monzon
- 10 års garanti på ställningen samt prisgaranti
15 meter arbetsyta längs fasaden
Med uppställningen 15 x 4 m får du en lång sammanhängande arbetsyta som passar bra vid exempelvis fasadmålning, snickeriarbeten och solcellsinstallationer.
Plattformen kan placeras på cirka 2-2,5 m. Det ger en arbetshöjd på ungefär 4-4,5 m och gör paketet särskilt lämpat för arbeten där högre ställningsnivåer inte behövs.
Tysse-trailer för ställningen
I stället för att transportera ställningsdelarna löst får du en specialbyggd Tysse-ställningstrailer anpassad för organiserad lastning, transport och avlastning.
Trailern har en maxlast på 1 070 kg och en totalvikt på 1 400 kg. Tillsammans med aluminiumkomponenternas låga vikt blir det en praktisk lösning för verksamheter som regelbundet byter arbetsplats.
Aluminium och kompatibla komponenter
Ramställningen är kompatibel med Layher, Assco, Allfix och Monzon, vilket ger möjlighet till framtida komplettering med kompatibla delar. Ställningen omfattas av 10 års garanti och prisgaranti.
RISE-typkontrollerad ramställning
Med rätt tillval uppfyller ställningen kraven enligt AFS 2023:9 - Produkter och utrustning. Systemet är typkontrollerat av RISE enligt SS-EN 12810-1 med tillhörande standarder och omfattas av RISE-certifikat SC0148-19.
För användning som arbetsplats krävs sparklister och tillträdesled. Se väljaren för rätt tillval till projektet.
Detaljbilder kan visa komponenter som inte ingår i paketet.